Värsket muusikat eesti rahvatantsule

Rahvatantsijatega on ansamblil Kratt alati eriline klapp. Kõikjal on nad tantsuplatsil ja tihti kuuleme, kuidas meie lugudele on tehtud mõni uus rahvatantsu koreograafia. Hindame seda kõrgelt! Oleme ka mitut rahvatantsuansamblit kontserdil muusikaliselt saatnud. Võtame tantsijate ja tantsuloojate ettepanekuid alati kuulda ning oleme teinud oma lugudest neile ka eriseadeid. Tuntud rahvatantsulugusid mängime aga uues kuues, et teie kõrv ei väsiks ega tantsulust raugeks.

Kratt ja TÜ Rahvakunstiansambel Pärimuse Päitsetel 2016. Foto: Merli Antsmaa.
Kratt ja TÜ Rahvakunstiansambel Pärimuse Päitsetel 2016. Foto: Merli Antsmaa

Oleme uhked kõigi tantsijate ja tantsuloojate üle, kes meie lugusid oma loomingus on kasutanud!

”Aitäh inspireerimast, Kratt! Teie muusika sütitab!”

Krati muusikat kasutanud tantsulooja

”Hea peo bänd, mõnus vunk. Äkiline, maalähedane, kodune. Läbi kostub rõõm muusika tegemisest.”

Etnokulp 2017 žürii kommentaar

Krati muusikale tehtud rahvatantsuseaded

Pärimuse Päitsete konkursil 2016. a võitis Krati lugu "Sarviliste tants" 20 võistlusloo hulgas III koha.

Sellele tegi tantsu "Nelja tee ristil" TÜ Rahvakunstiansambli neiduderühm koos Kertu Alvrega. Tants kõlas ka üliõpilaste tantsupeol Gaudeamus 2018. Muusika autor Kail Visla, seadnud ja esitab ansambel Kratt.

Krati teisele loole "Süda tuksub", mille seadis Sulev Reisberg, tegi tantsu Helen Reimand, tantsis Valtu kooli lasterühm Rõõmuratas ning võitis kõige lastepärasema tantsuseade eest eripreemia. Tants oli ka XIII noorte tantsupeo kavas 2023. a, samuti Raplamaa 2018. a tantsupeol.

Lisaks neile on meie muusikale tantse teinud Mall Paulus, Kristiina Siig, Helen Reimand, Mari-Liis Kivioja, Kertu Alvre, Krista Tõldmaker, Aveli Jürimäe ja tantsinud TÜ Rahvakunstiansambel, TLÜ rahvatantsuansambel Soveldaja, Valtu Põhikooli rahvatantsurühm Rõõmuratas, Luksemburgi naisrühm Laiali, Puhja segarahvatantsurühm Opsal, rahvatantsuansambel Tarvanpää, Vigala Folklooriseltsi Kiitsharakad naisrühm, segarühm Juhukse, Leesikad, Känd ja käbid, Tallinna Tehnikakõrgkooli tantsuansambel Savijalakesed, segarühm Keikal, erinevad rühmad üliõpilaste tantsupeol Gaudeamus 2018 ja Raplamaa Tantsupeol 2018. Kui siin pole Sinu nime või rühma kirjas, anna endast meile teada!

Tantsuseaded, millest on Youtube videod olemas:

"Polka nukruse peletamiseks"
koreograafia Kertu Alvre, tantsib Saarepeedi rahvamaja naisrühm Udusõlg, samanimelise muusikapala autor Kail Visla, esitab ansambel Kratt.

"Inseneri polka"
koreograafia Kristiina Siig; tantsib Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambli vilistlasrühm; muusikapala originaalpealkiri "Polka nukruse peletamiseks", autor Kail Visla, seadnud ja esitab ansambel Kratt. Tants pälvis 2012. aasta uute tantsude konkursil eripreemia.

"Lihtne labajalg"
koreograafia Mall Paulus; tantsib rahvatantsuansambel Tarvanpää; eesti rahvaviis "Tori labajalg", mille on seadnud ja esitab ansambel Kratt. Tants sai 2010. aasta uute tantsude konkursil rahvapärimusliku tantsu eripreemia.

"Lihtne labajalg"
koreograafia Mall Paulus; tantsib Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambli noorem vilistlasrühm; muusika eesti rahvaviis "Tori labajalg", mille on seadnud ja esitab ansambel Kratt. Tants sai 2010. aasta uute tantsude konkursil rahvapärimusliku tantsu eripreemia.

"Kosmos"
Aveli Asber; tantsib Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambli noorem vilistlasrühm; muusika "Metal polska", autor Kail Visla, esitab ansambel Kratt.

"Õhtune jalutuskäik"
koreograafia Aveli Jürimäe; tantsib segarühm Keikal; muusika "Õhtune jalutuskäik", autor Kail Visla, esitab ansambel Kratt. Tants jõudis 2020. aasta uute tantsude konkursi finaalkontserdile ning valiti 2024. aasta Harjumaa tantsupeo repertuaari.

"Nõia..."
koreograafia: tantsijad, lavastanud Kristiina Siig; tantsib Leesikate 4. klassi rühm; muusika eesti rahvaviis "Nõianeitsi", mille on seadnud ja esitab ansambel Kratt. Videot saab vaadata vaid otse Youtubest.

Lisaks teame, et tantsuseadeid on tehtud ka järgmistele meie lugudele:

Kõiki meie lugusid võib rahvatantsude muusikaks julgelt kasutada

  • Palume vaid loo juures ära märkida muusika autori, seadja ja esitaja. Alati võite julgelt meie käest neid üle küsida.
  • Palume lugusid ise mitte töödelda. Kui on tarvis muusikas muudatusi teha, pöörduge palun otse meie poole - nii ei teki loost teadmata päritoluga versioone, mis oma elu elama hakkavad ja ühtlasi garanteerime ka heli kvaliteedi.
  • Palume uuest tantsust ka meid teavitada, et saaksime koos Teiega rõõmustada ja Teid edaspidi alati ära märkida
  • Meie lugusid saab kuulata repertuaari lehel

Noodid rahvatantsuseadete tegemiseks

Koreograafia kirjeldamiseks võib Sul vaja minna meie lugude noote. Siin on neist mõned, mis me oleme ära noodistanud. Kui soovid mõne teise meie loo nooti, siis võta julgelt ühendust!

Rahvatantsuansamblite saatmine kontsertidel

Kui tavaliselt harjutavad ja esinevad rahvatantsurühmad varemlindistatud muusika saatel, siis vahel juhtub, et esinetakse ka live-bändiga. See loob ainulaadse sünergia, kus nii tants kui muusika sünnivad laval üheaegselt "siin ja praegu". Meie kõige suurem ühisprojekt on olnud 2018. aastal koos TTÜ tantsuansambliga Kuljus, kus me käisime Saksamaal Euroopa suuremal folkfestivalil - Rudolstadt Festivalil - ja andsime koos 3 kontserti ning mitu õpituba. Teeme hea meelega koostööd ka teiste tantsurühmadega - kutsuge meid! Muusika, mis sünnib otse laval, annab ka tantsudele hoopis uue mõõtme!

Kratt ja TTÜ Rahvatantsuansambel Kuljus Saksamaal Rudolstadt Festivalil 2018. Ühiselt sai antud mitu kontserti ja rahvatantsude õpituba.
Kratt ja TTÜ Rahvatantsuansambel Kuljus Saksamaal Rudolstadt Festivalil 2018. Ühiselt sai antud mitu kontserti ja rahvatantsude õpituba.

Siin on sellest peost kaks videot:

"Esimene valss"
koreograafia Rauno Zubko; tantsib Kuljus; Villem Kreemi poolt mängitud rahvalikku viisi, mille on seadnud ansambel Virre, esitab ansambel Kratt
ja
"Ära tule"
koreograafia Maido Saar; tantsib Kuljus; Johanna Mitt'i poolt lauldud rahvalikku viisi, mille on seadnud kui "Läänemaa tuustepp" ansambel Folkmill, esitab ansambel Kratt

"Õrn haare"
koreograafia Helena-Mariana Reimann; tantsib Kuljus; Toomas Valgu lugu, mida algselt esitas ansambel Klapp, esitab ansambel Kratt

Loe ansambel Kratt kohta lähemalt »

Loe ansambel Kratt kohta lähemalt meie kodulehelt https://kratt.rahvamuusik.ee